String fotovoltika

V kontexte fotovoltiky sa termín "string" používa na označenie skupiny fotovoltických modulov, ktoré sú vzájomne sériovo spojené a pripojené k meniču napätia. Toto sériové spojenie umožňuje efektívnejšiu konverziu slnečnej energie na elektrickú energiu.

Každý fotovoltický modul generuje isté napätie a prúd, keď je osvetlený slnečným žiarením. Keď sú tieto moduly sériovo spojené do reťazca alebo "stringu", napätie sa sčíta, zatiaľ čo prúd zostáva rovnaký. Toto zvýšené napätie sa potom použije na pripojenie reťazca k striedaču napätia.

Výhodou použitia reťazcov je, že umožňujú efektívnejší prevod slnečnej energie na elektrickú energiu, pretože striedač napätia pracuje optimálne pri určitom vstupnom napätí. Sériové spojenie modulov do reťazca zvyčajne zvýši napätie a znižuje prúd, čo umožňuje striedaču pracovať na svojej maximálnom bode výkonu (MPP - Maximum Power Point). To v konečnom dôsledku zvyšuje efektívnosť celého fotovoltického systému.

Je však dôležité mať na pamäti, že ak je niektorý z modulov v reťazci tienený alebo má iný problém, môže to mať vplyv na výkon celého reťazca. Preto je dôležité mať riadiace systémy a monitorovať výkon, čo umožní riešiť problémy včas.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz