Solárne batérie: ako sa solárne batérie používajú na uskladnenie energie vyrobenej fotovoltaickými panelmi?

Solárne batérie sa skladajú z dvoch elektród - kladnej (anódy) a zápornej (katódy), ktoré sú oddelené elektrolytom. Základný princíp spočíva v rozvode vyrobeného elektrického prúdu do solárnych batérií, kde sa následne premení na chemickú energiu, a uloží sa v elektródach. Celý proces sa obráti, ak je elektrická energia opäť potrebná.

V každom prípade sú kvalitné solárne batérie kľúčovým prvkom fotovoltických systémov, pretože len vďaka nim možno solárne systémy využívať aj vtedy, keď nesvieti slnko.

Typy solárnych batérií - aké sú ich výhody a nevýhody?

Olovené batérie

Sú najstarším typom solárnych batérií, ale v súčasnosti sú stále veľmi obľúbené pre menšie solárne projekty. Majú pomerne nízku účinnosť a krátku životnosť, ale sú relatívne lacné a tiež ľahko dostupné. Olovené batérie však obsahujú ťažké kovy, a preto sú škodlivé pre životné prostredie, ak nie sú správne recyklované.


Lítium-iónové batérie

Ide o moderný typ solárnych batérií, ktoré majú vysokú hustotu energie - dokážu teda uskladniť viac energie na jednotku objemu, dlhú životnosť a vysokú účinnosť. Medzi nevýhody patrí vyššia cena a zvýšené riziko výbuchu. Tieto batérie sa často používajú v priemyselných a komerčných zariadeniach, napríklad v solárnych záložných systémoch.

Spoločnosť BYD je potom jedným z popredných výrobcov moderných solárnych batérií - tieto batérie BYD sú vybavené množstvom bezpečnostných prvkov, ktoré minimalizujú riziko požiaru alebo výbuchu. Batérie LG ESS sú zasa skvelé vďaka svojej inteligentnej konštrukcii, ktorá optimalizuje ukladanie a využívanie energie.

 

Nikel-kadmiové batérie

Tieto batérie sú extra účinné a majú veľmi dlhú životnosť. Okrem toho sú odolné voči teplotám, čo znamená, že sa môžu používať v rôznych prostrediach. Medzi ich slabé stránky patrí napríklad toxicita a nedostatok kadmia vo svete, čo obmedzuje ich použitie a zvyšuje ich cenu. Majú tendenciu k samovybíjaniu, čo znamená, že ak sa nepoužívajú pravidelne, môžu stratiť svoju energiu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz