Čo potrebujem na fotovoltaickú elektráreň?

Fotovoltaická elektráreň je zariadenie, ktoré umožňuje premenu slnečného svetla na elektrickú energiu. Táto technológia je čoraz populárnejšia, pretože je šetrná k životnému prostrediu, využíva obnoviteľné zdroje a je ekonomicky výhodná. Tu je teda prehľadný sprievodca, ktorý vám predstaví a vysvetlí základné časti fotovoltaickej elektrárne.


Fotovoltaické panely - stavebný prvok celej elektrárne

Fotovoltaické panely sú základnou súčasťou fotovoltaickej elektrárne. Tieto panely sú vyrobené predovšetkým z kremíka a iných podobných materiálov, a umožňujú premenu slnečného svetla na elektrickú energiu. Existujú tri hlavné typy fotovoltaických panelov: monokryštalické, polykryštalické a tenkovrstvové. Monokryštalické panely sú najúčinnejšie, ale aj najdrahšie. Polykryštalické panely sú lacnejšie ako polykryštalické, ale na druhej strane ponúkajú nižšiu účinnosť. Tenkovrstvové panely sú najlacnejšie zo všetkých, ale majú nižšiu účinnosť ako monokryštalické a polykryštalické panely.

 
Meniče napätia - umožňuje využívať solárnu energiu v domácnosti

Ďalšou dôležitou súčasťou fotovoltaickej elektrárne sú meniče napätia. Tieto zariadenia umožňujú premenu jednosmerného prúdu (DC), ktorý vyrábajú fotovoltické panely, na striedavý prúd (AC), ktorý sa používa v domácnostiach a firmách. Existujú tri hlavné typy striedačov: hybridné, ostrovné a sieťové. Hybridné striedače umožňujú pripojenie batérií na uskladnenie prebytočnej energie. Ostrovné striedače sú nezávislé od elektrickej siete a používajú sa tam, kde pripojenie k sieti nie je možné. Sieťové striedače sú pripojené k elektrickej sieti a umožňujú predaj prebytočnej energie späť do siete.

 

Smart meter - riadenie toku energie

Inteligentný elektromer (Smart meter) je zariadenie, ktoré pomáha k monitorovaniu a kontrole výroby. Toto zariadenie umožňuje zabrániť nechceným prietokom do siete.

 

Batéria - skladovanie energie

Batérie sa používajú len v hybridných striedačoch. Tieto zariadenia umožňujú uskladnenie prebytočnej energie, ktorá sa potom využíva, keď fotovoltická elektráreň nevyrába dostatok energie. Okrem toho môžu batérie slúžiť ako záložný zdroj energie v prípade výpadku dodávky elektrickej energie.

 

Využitie prebytkov na ohrev TÚV 

Prebytok energie vyrobenej fotovoltickou elektrárňou sa môže použiť aj na ohrev teplej vody. To je veľmi užitočné v domácnostiach, kde sa voda ohrieva pomocou elektriny. Solárny ohrev vody potom môže znížiť náklady na energiu.

 

Elektromobilita 

Ak ste zástancom elektro áut, tak fotovoltaika je váš ideálny partner. Existujú rôzne typy nabíjačiek vrátane domácich a verejných nabíjačiek, ktoré môžu byť napájané zelenou energiou. Nabíjačky pre automobily môžu byť umiestnené priamo na parkovacom mieste, aby vodiči mohli nabíjať svoje elektrické vozidlá počas parkovania.


Inštalácia 

Fotovoltaické panely sa dajú inštalovať na rôzne typy povrchov. Montáž FV panelov na strechu je veľmi populárna, najmä na šikmých strechách. Panely je však možné inštalovať aj na ploché strechy, dokonca je znich možné vytvoriť prístrešky pre autá (carport). Možnosťou inštalácie panelov sú aj samostatné konštrukcie.

  

Fotovoltaická elektráreň je veľmi užitočný zdroj obnoviteľnej energie. Správne navrhnutá a nainštalovaná fotovoltická elektráreň môže znížiť náklady na energiu, zlepšiť životné prostredie a prispieť k boju proti klimatickým zmenám. Ak máte záujem o inštaláciu fotovoltaickej elektrárne, je dôležité nájsť kvalitného dodávateľa a overiť si, či je váš dom alebo podnik vhodným miestom na inštaláciu.

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz