Watt-peak – Wp

Termín "watt-peak" (Wp) je jednotkou merania maximálneho teoretického výkonu fotovoltického panelu. Táto hodnota udáva maximálny výkon, ktorý môže daný fotovoltický panel generovať za štandardných slnečných podmienok.

Štandardné slnečné podmienky zahŕňajú intenzitu slnečného žiarenia na úrovni 1000 wattov na meter štvorcový (1000 W/m²) a teplotu panela 25°C. Watt-peak (Wp) sa používa na charakterizáciu výkonnosti fotovoltických panelov za optimálnych podmienok.

Je dôležité zdôrazniť, že hodnota Wp je teoretickým maximom a dosahuje sa iba za ideálnych podmienok, ktoré môžu byť v praxi zriedka dosiahnuté. Rôzne faktory, ako je tienenie, sklon panelov, inverzia teploty alebo nečistoty na paneloch, môžu v skutočnosti ovplyvniť výkon panelov a spôsobiť, že dosiahnutý výkon bude nižší ako hodnota Wp.

Hodnota Wp je však dôležitým meradlom pri hodnotení a porovnávaní rôznych typov fotovoltických panelov a pri plánovaní fotovoltických systémov, pretože umožňuje určiť, aký teoretický výkon môžeme očakávať za optimálnych slnečných podmienok.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz