Tepelné čerpadlo na TUV

Cirkulačné čerpadlá sa využívajú na udržiavanie obehu teplej úžitkovej (pitnej) vody v obytných domoch. Ich hlavnou funkciou je zabezpečiť neustále cirkulovanie teplej vody v systéme, aby sa zabránilo jej ochladzovaniu. To umožňuje okamžitý prístup k teplej vode pri otvorení kohútika, bez potreby čakania na odtok studenej vody a až následný prítok teplej vody z kotla.

V typických rodinných domoch sa bežne využívajú menšie cirkulačné čerpadlá s maximálnym výtlakom približne 1 meter. Výška maximálneho výtlaku nesúvisí s výškou budovy, ale s minimálnymi stratami v cirkulačnom systéme. Vyšší výtlak bude potrebný v rozsiahlejších inštaláciách ako bytové domy alebo pri systémoch s malým priemerom potrubia. Výtlak môže byť v tomto prípade 4-6 metrov.

Cirkulačné čerpadlá sú vyrobené z materiálov, ktoré sú zdravotne nezávadné a neovplyvňujú kvalitu vody, preto sa tiež označujú ako "cirkulačné". Je dôležité poznamenať, že čerpadlá určené pre vykurovanie by nikdy nemali byť používané na čerpanie teplej úžitkovej vody.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz