Solárna batéria

Pozri Batérie na fotovoltiku.

Solárna batéria, známa tiež ako akumulátor alebo batéria na fotvoltiku, je zariadenie určené na ukladanie elektrickej energie vygenerovanej fotovoltickými panelmi. V kontexte fotovoltiky sú tieto batérie kľúčovou súčasťou solárnych energetických systémov, pretože umožňujú efektívne využívanie solárnej energie aj v čase, keď nie je dostupné slnečné žiarenie, ako napríklad v noci alebo počas oblačných dní či výpadku dodávky energie.

Medzi základné kategórie batérií používaných v solárnych systémoch patria:

Olovené batérie (Lead-acid batérie)

Tento starší druh batérií bol široko rozšírený v počiatočných fázach rozvoja fotovoltiky. Pôvodne mali tieto olovené akumulátory obmedzenú životnosť, avšak novšie modely sa snažia túto nevýhodu eliminovať. Hoci sú relatívne ťažké a veľké a majú kratšiu životnosť, ich výhodou je nižšia cena a lepšia dostupnosť.

Lítium-iónové akumulátory

Tieto, tiež známe ako Li-ion batérie, predstavujú modernú náhradu olovených akumulátorov. Ich prednosťami sú kompaktnejšie rozmery, menšia hmotnosť, vyššia kapacita a predovšetkým dlhšia životnosť. Tieto výhody sa však odrážajú v ich vyššej cene v porovnaní s olovenými batériami. Li-ion batérie sú tiež vybavené mnohými bezpečnostnými prvkami.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz