Smartmeter

Smartmeter, známy tiež ako inteligentný merací prístroj, je pokročilý typ energetického merača, ktorý poskytuje detailné informácie o spotrebe elektrickej energie a komunikuje tieto údaje späť do elektrickej siete. V kontexte fotovoltiky majú smartmetre zásadnú úlohu, pretože umožňujú efektívne monitorovanie a riadenie výroby, spotreby a distribúcie elektrickej energie vyrobenej fotovoltickými systémami.

Smartmetre sú schopné zaznamenávať údaje o spotrebe a výrobe elektriny v krátkych intervaloch, často každú hodinu alebo dokonca každú minútu. Tieto údaje sú potom odosielané do energetických spoločností alebo správcom siete. Táto funkcia umožňuje presnejšie vyúčtovanie, optimalizáciu spotreby a efektívnejšie využívanie vyrobenej energie.

V domácnostiach a podnikoch s fotovoltickými systémami umožňujú smartmetre sledovať, koľko energie je vyrobenej z fotovoltických panelov a koľko tejto energie je spotrebovanej vnútri objektu. Rovnako dokážu zaznamenať množstvo elektriny odovzdanej späť do siete, čo je kľúčové pre systémy s net meteringom (odpočet vyrobenej energie). To umožňuje vlastníkom fotovoltaických systémov optimalizovať ich návratnosť investícií a efektívne využívať vyrobenú energiu.

Okrem toho môžu smartmetre poskytovať užitočné informácie pre energetické spoločnosti a distribútorov elektriny, pomáhajúc im lepšie pochopiť a riadiť záťaž v sieti a tým prispieť k stabilnejšiemu a efektívnejšiemu energetickému systému.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz