Sklon solárneho panelu

Sklon solárneho panelu, je uhol, pod ktorým sú umiestnené fotovoltické (solárne) panely voči horizontu. Tento parameter je kľúčovým faktorom pre efektívnosť a výkon fotovoltického systému, pretože ovplyvňuje množstvo slnečnej energie, ktoré môžu panely zachytiť.

Optimálny sklon solárneho panelu závisí od geografickej polohy miesta inštalácie a ročného obdobia. Vo všeobecnosti je v niektorých oblastiach optimálny sklon približne rovný zemepisnej šírke miesta inštalácie, čo znamená, že panel by mal byť natočený pod uhlom, ktorý je rovnaký ako zemepisná šírka. Napríklad, ak sa nachádzate na 45° zemepisnej šírke, ideálny sklon panelu by mal byť približne 45 stupňov voči horizontu.

Avšak existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť optimálny sklon panelu, ako je napríklad účel inštalácie (napríklad solárne panely na strechách budov majú iný sklon ako solárne farmy na pôde) a miestne klimatické podmienky. Preto môže byť potrebné vykonať presný výpočet alebo simuláciu, aby sa určil najlepší sklon solárnych panelov pre konkrétnu lokalitu s cieľom maximalizovať zber slnečnej energie a výkon fotovoltického systému.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz