NOCT

Skratka "NOCT" v oblasti fotovoltiky označuje "Nominal Operating Cell Temperature," čo v preklade znamená "Nominálna prevádzková teplota bunky." NOCT je štandardný parameter používaný na charakterizáciu teplotných podmienok, v ktorých by mala fotovoltická bunka fungovať za normálnych prevádzkových podmienok.

NOCT určuje teplotu, pri ktorej sa predpokladá, že fotovoltická bunka bude prevádzkovaná v reálnych podmienkach, vrátane intenzity slnečného žiarenia a okolitej teploty. Táto hodnota je užitočná pri hodnotení výkonu fotovoltických panelov, pretože teplota má významný vplyv na výkon panelov.

Hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú NOCT, sú intenzita slnečného žiarenia, okolitá teplota vzduchu, rýchlosť vetra a iné okolité faktory. NOCT sa používa na výpočet teploty fotovoltickej bunky pri štandardných podmienkach a umožňuje posúdiť, ako sa výkon panelov mení pri rôznych teplotných podmienkach.

Celkovo je NOCT dôležitým parametrom pri návrhu a hodnotení fotovoltických systémov, pretože pomáha predvídať ich prevádzkový výkon za rôznych teplotných podmienok, čo je dôležité pre plánovanie a optimalizáciu solárnych systémov.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz