Mikromenič

Mikromenič je termín, ktorý sa používa v oblasti elektroniky a energetiky a označuje malé elektronické zariadenie alebo obvod, ktorý sa používa na prevod elektrickej energie medzi rôznymi zariadeniami alebo komponentmi v elektrickej sieti. Mikromeniče majú za úlohu zabezpečiť efektívny a riadený prenos energie v rámci systému.

Tieto zariadenia sú bežne používané v solárnych a fotovoltaických systémoch, kde slúžia na optimalizáciu prevodu energie zo solárnych panelov do elektrickej siete alebo do batérií. Mikromeniče umožňujú sledovať a riadiť napätie, prúd a frekvenciu elektrickej energie, čo umožňuje maximálnu efektivitu a bezpečnosť prevodu.

Mikromeniče majú tú výhodu, že umožňujú každému solárnemu panelu pracovať nezávisle od ostatných panelov. Táto nezávislosť panelov je veľmi užitočná v prípadoch, keď dochádza k čiastočnému zatieneniu jednotlivých panelov. To znamená, že jeden zatienený panel neovplyvňuje výkon ostatných panelov, ktoré sú pripojené v sérii, čo sa často stáva pri použití bežných meničov.

Mikromenič, mikrostriedač, mikroinventor sú vo fotovoltike zameniteľné pojmy. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz