Invertor

Invertor (menič napätia) je v kontexte fotovoltiky elektronické zariadenie, ktoré hrá kľúčovú úlohu v prevode solárnej energie produkovanej fotovoltickými panelmi na elektrický prúd, ktorý je vhodný na použitie v domácnosti alebo pre distribúciu do elektrickej siete.

Hlavnou funkciou invertora je meniť jednosmerný (DC) elektrický prúd na striedavý (AC) a naopak. Keď fotovoltaické panely produkujú DC elektrický prúd zo slnečného žiarenia, invertor ho konvertuje na AC prúd, ktorý je kompatibilný s bežnými elektrickými spotrebičmi, prípadne ho môže odoslať do elektrickej siete. Tento proces premeny je nevyhnutný, pretože väčšina domácností a verejných elektrických sietí používa AC elektrický prúd.

Invertory fotovoltických systémov môžu mať rôzne funkcie, vrátane sledovania výkonu fotovoltických panelov, optimalizácie výkonu systému v závislosti na intenzite slnečného žiarenia a teplotách a tiež možnosť pripojenia na internet pre sledovanie výroby a výkonu online. Existujú rôzne typy invertorov, vrátane centrálneho invertora a mikroinvertora, s rôznymi výhodami a aplikáciami v závislosti od veľkosti a rozmiestnenia fotovoltického systému.

Invertor, menič napätia alebo striedač napätia sú v kontexte fotovoltiky zameniteľné pojmy.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz