Fotovoltická elektráreň

Fotovoltická elektráreň, známa tiež ako solárna elektráreň, je zariadenie na výrobu elektrickej energie využitím fotovoltických panelov na premenu slnečného žiarenia na elektrickú energiu prostredníctvom fotovoltického efektu.

Fotovoltické elektrárne môžu byť navrhnuté v rôznych veľkostiach, od malých domácich systémov až po veľké komerčné a priemyselné inštalácie. Hlavnou výhodou týchto elektrární je ich schopnosť vyrábať čistú, obnoviteľnú energiu bez emisií skleníkových plynov. Ich efektívnosť a výkon sa môžu líšiť v závislosti od geografickej polohy, klimatických podmienok a technológie použitých panelov.

Funkcia solárnej fotovoltickej elektrárne spočíva v zachytávaní fotónov a svetelnej energie zo slnečných lúčov. Existujú rôzne typy solárnych panelov, ktoré sa v týchto zariadeniach používajú. Na rozdiel od solárnych termálnych elektrární, ktoré pracujú s kolektormi, fotovoltické elektrárne využívajú panely zložené z fotovoltických solárnych článkov. Tieto články sú zvyčajne vyrobené z kremíka, a to buď v monokryštalickej alebo polykryštalickej forme, alebo z iných materiálov, ktoré majú fotovoltické vlastnosti, ako sú amorfné solárne panely.

Hlavné prvky fotovoltickej elektrárne sú fotovoltické panely, meniče napätia a batérie.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz